ყველი - ნუნუ ახვლედიანი
ყველაფერი წმ. მაქსიმეს სახ. მონასტრიდან დაიწყო. მონასტრის იღუმენს, მამა ცოტნეს, კავშირი ჰქონდა ბატონ ზურაბ პაპიაშვილთან - რძის პროდუქტების წარმოების საუკეთესო სპეციალისტთან. ბატონი ზურაბი ესტუმრა ლეჩხუმს და გულდაწყვეტილმა აღნიშნა, რომ ამ მხარეში რძის გადამამუშავებელი არცერთი ობიექტი არ იყო. მან სოფლის მოსახელობას შეთავაზა დახმარება, თუ კი მათ სურვილი გაუჩნდებოდათ მსგავსი საწარმო საკუთარი სოფლის ტერიტორიაზე აემოქმედებინათ. სოფელი უმეტესად მესაქონლეობას მისდევდა, ყველანაირი წინაპირობა ჰქონდათ და რამდენიმე ადამინმა გადაწყვიტა დაეწყოთ ყველის წარმოება. 2017 წელს სოფლის ქალები ამ იდეის ირგვლივ გაერთიანდნენ და შექმნეს კოოპერატივი „ჭრელა 2017“
კოოპერატივი „ჭრელა 2017“ ცაგერის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ლასურიანში მდებარეობს. მის მფლობელობაშია, როგორც მესაქონლეობის ფერმა, 242 ფურით, ასევე რძის გადამამუშავებელი საწარმო 2-3 ტონამდე წარმადობით და ცხოველების გამოსაკვებად 412 ჰა სათიბ-საძოვარი მიწა 25 წლიანი იჯარით. კოოპერატივი საძოვრებსა და სათიბებს ამუშავებს საკუთარი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკით. საწარმოში დანერგილია HACCP სტანდარტი, აქვთ საკუთარი ლაბორატორია, მუდმივად ფიქრობენ პროდუქციის მრავაფეროვნების გაზრდაზე.
კოოპერატივი ტრადიციულ იმერულ ყველთან და სულგუნთან ერთად, არტიზანულ ყველს აწარმოებს. არტიზანულ ყველს საკუთარი, უნიკალური ტექნოლოგიური რეცეპტით ამზადებს და დიდი პოპულარობითაც სარგებლობს, როგორც საქართველოში მცხოვრებ გურმანებში, ასევე შორეული ქვეყნიდან ჩამოსულ ვიზიტორებში - ყველის მოყვარულებში. „ჭრელას“ არტიზანული ყველის საიდუმლო ლეჩხუმური სანებლების ნაზავშია, რაც მას პიკანტურ გემოს სძენს.
დასაწყისში კოოპერატივი საოჯახო პირობებში მუშაობდა და ვერ აწარმოებდა იმ რაოდენობის ყველს, რისი მოთხოვნაც რაიონში არსებობდა. შემდეგ, ENPARD-ის პროექტის ფარგლებში კოოპერატივ „ჭრელა 2017“-ს რძის გადამამუშავებელი ხაზი გადაეცა. ხოლო ქარხნის აშენება კოოპერატივმა საკუთარი თანადაფინანსებით მოახერხა. ქარხანა სურსათის უვნებლობის ყველა სტანდარტს აკმაყოფილებს. საკუთარი ფერმის ნედლეულის გარდა, კოოპერატივს უფლება აქვს გადამუშავებული რძის 30% მოსახლეობისგან ჩაიბაროს, ეს ადგილობრივი მაცხოვრებლებისთვისაც დიდი შვებაა და წარმოების გაზრდის საშუალებასაც იძლევა.
ნუნუ ახვლედიანი კოოპერატივის სული და გულია. ყველა პროგრამა თუ პროექტი, რაშიც კოოპერატივს მიუღია მონაწილეობა ქალბატონი ნუნუს მოძიებულია. პროექტებსაც ის წერს და სხვებსაც უკვალავს გზას. მუშაობით, ყველა მუხლჩაუხრელად მუშაობს, თუმცა საწარმოში ნედლეულის, წარმოების ხარისხზე და სტანდარტების დაცვაზე პასუხისმგებელი ნუნუა. ზოგჯერ იტყვის - რთული და შრომატევადი საქმეაო, მაგრამ ისიც ახარებს, რომ ყველა ერთად შრომობს, სხვებსაც უჩნდებათ სურვილი გაერთიანდნენ კოოპერატივში. ყველაზე მეტად კი ის ახარებს რომ საკუთარი სოფლის ქალებმა საკუთარი საქმე იპოვნეს.
საწარმო პროდუქციას ამზადებს წინასწარი შეკვეთით. ზამთრის სეზონზე შესაძლებელია დღეში საშუალოდ 500 ლიტრი რძის გადამუშავება. შეკვეთისთვის მომხმარებელი უნდა დაუკავშირდეს კოოპერატივს. რეალიზაცია ხდება დისტრიბუტორების მეშევეობით.

Cooperative “Chrela”
Everything began from St. Maximus the Confessor Monastery. The monastery's elder, Father Tsotne, had a connection with Mr. Zurab Papuashvili - a leading specialist in dairy production. Mr. Zurab visited Lechkhumi and noted the absence of any dairy processing facilities in the area. He offered assistance if there was interest in establishing such a facility on their own village territory. The village, primarily engaged in agriculture, had all the prerequisites, and several residents decided to start cheese production. In 2017, the women of the village united around this idea and formed the cooperative "Chrela 2017."
The "Chrela 2017" cooperative is located in the village of Lasuriani, Tsageri municipality. It owns an agricultural farm with 242 cattle, a dairy processing plant with a capacity of 2-3 tons, and 412 hectares of pasture land on a 25-year lease. The cooperative processes pastures and hay with its own agricultural machinery. The facility is equipped with the HACCP standard, has its own laboratory, and continuously focuses on diversifying its product range.
Alongside traditional Imeretian cheese and sulguni, the cooperative produces artisanal cheese. These artisanal cheeses are made with a unique, proprietary technology and enjoy popularity among gourmets in Georgia as well as visitors from abroad - cheese lovers. The secret of "Chrela's" artisanal cheese lies in the nuances of Lechkhumi's pastures, giving it a distinctive flavor.
Initially, the cooperative operated under household conditions and couldn't meet the regional demand for cheese. Later, within the ENPARD project's framework, "Chrela 2017" was provided with a dairy processing line. The construction of the factory was financed with their own resources, meeting all standards for cleanliness. In addition to its own livestock, the cooperative has the right to process 30% of the milk from the local population, which is a significant relief for local residents and also facilitates increased production.
Nunu Akhvlediani is the heart and soul of the cooperative. Every program or project in which the cooperative participates is initiated by Ms. Nunu. She writes the projects and leads others by example. Through hard work, all members contribute tirelessly, though Ms. Nunu is responsible for quality and standards in production and livestock. Sometimes she says it's a challenging and laborious task, but she is also delighted that everyone works together, inspiring others to join the cooperative. She is most pleased that the women of her village have found their own enterprise.
The cooperative prepares products based on advance orders. During the winter season, it's possible to process an average of 500 liters of milk per day. Customers should contact the cooperative to place orders, and distribution is done through distributors.